Národní zemědělské muzeum v Praze

Ve středu 27. března jsme jeli linkovým autobusem do Prahy do Národního zemědělského muzea. Nejprve jsme si celé muzeum prošli sami a podívali se do expozic, které nás nejvíce zajímaly. Následně nám paní průvodkyně dala odborný výklad k výstavě s názvem Fenomén zemědělství ve 100 předmětech. Tato expozice byla zaměřena na celkový vývoj zemědělství od pradávných dob až do současné doby. Od paní průvodkyně jsme se dozvěděli, že vůbec první zemědělci byli termiti. Díve než chleba byly chlebové placky. Zde byl vystavený egyptský chléb starý 3,5 tis. let. Dozvěděli jsme se o domestikaci prvních zvířat člověkem. V době pravěku se začaly vyrábět keramické předměty z hlíny. Sami jsme si mohli sáhnout na původní hliněné nádoby. Viděli jsme vývoj nástrojů na obdělávání půdy. Zemědělci žďářili lesy, aby rozšířili půdu, kterou by mohli obdělávat (popel ze stromů sloužil jako organické hnojivo). Dozvěděli jsme se o rozvoji rybníkářství a mlýnů ve středověku, které za den semlely 200-250 kg mouky. Rozšířily se také plodiny, jako jsou třeba rajčata, brambory, papriky, kakaové boby… Zjistili jsme, že v osmnáctém století došlo k velkému rozvoji zvěrolékařství. Největším rozvoj kombajnů na našem území byl v 60. a v 70. letech minulého století. A to je jen zmínka z mnoha dalších informací z vývoje zemědělství, které nám paní průvodkyně sdělila.

Celé muzeum je členěno do pěti pater.

V přízemí Národního zemědělského muzea se rozprostírá expozice Jede traktor, kde bylo vystaveno mnoho překrásných starých traktorů, které zaujaly především kluky. První poschodí nabízí výstavy Rybářství a Myslivost. V expozici Rybářství jsme se dozvěděli o budování rybníků, rozvoji rybníkářství v Čechách a také o nástrojích a pomůckách s tímto oborem spojených. Ve vedlejším pavilonu jsme získali poznatky z myslivosti a ochrany životního prostředí.

Druhé patro prezentuje výstava Zemědělství a Voda v krajině. V expozici Zemědělství je popsán vývoj zemědělství od prvopočátku až do současnosti. Výstava Voda v krajině byla zaměřena na vodu, na její průměrnou spotřebu za den v porovnání s ostatními státy, na vodní díla a na mnoho dalších informací z této oblasti.

Následující patro je vymezeno pro expozici s názvem Gastronomie, kde se i mimo jiné konají kurzy vaření a workshopy. Poslední částí je střecha, ze které je překrásný výhled na celou Prahu. Je zde expozice s názvem Život. Jsou zde k vidění včelí úly, v létě krásné květinové záhony a trávník, který lze využít k posezení nebo na piknik. Návštěva Národního zemědělského muzea byla velice pěkná, dozvěděli jsme se zde mnoho dalších zajímavých informací z oblasti zemědělství.

Tomáš Maxa, 1. A